دولت

موفقیت دولت یازدهم ودوازدهم در حوزه ی توسعه روستایی

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس ، علی ربیعی یکشنبه شب در زاهدان با استاندار ، مدیران و مسئولان ارشد استان دیدار و مهمترین مشکلات و برنامه های استان را بررسی کرد.

روز دوشنبه سخنگوی دولت در مراسم افتتاح یک مدرسه شبانه روزی دخترانه در روستای دستگرد ، نیکشهر ، جنوب سیستان و بلوچستان حضور یافت و اظهار داشت: در یک کلام ، توسعه روستایی یکی از موفق ترین دولت ها بوده است.

وی افزود: اتصال زیرساخت ها به معیشت مردم یکی از ابزارهای توسعه پایدار در کشور است. برای توسعه به معنای عام و توسعه روستایی به طور خاص ، ما به زیرساخت های کافی ، یک سیستم مالی مناسب ، یک سیستم رفاهی مناسب و سیاست هایی با هدف تولید اقتصادی مطابق با شرایط محلی نیاز داریم.

ربیعی با اشاره به اینکه راه توسعه بی بدیل از طریق مهارت آموزی است ، اظهار داشت: در این راستا افزایش مهارت ها به ویژه مهارت های فنی با توجه به مزایای منطقه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

دستیار رئیس جمهور در ارتباطات اجتماعی با اشاره به توجه ویژه دولت به توانمندسازی زنان گفت: در سطح ملی 33 درصد سمت های مدیریت دولتی توسط زنان انجام می شود ، در منطقه سیستان و بلوچستان نیز دولت و خیرین سرمایه گذاری زیادی انجام داده اند مطالعات دولت نشان می دهد که دختران این منطقه با موانع فرهنگی ، فقر و محرومیت های فراوانی روبرو هستند و ساخت این مدرسه در هفته وحدت گامی در جهت رفع محرومیت و رفع موانع فرهنگی برای دختران این منطقه خواهد بود. مجتمع شبانه روزی دستکرد بنت با هزینه 10 میلیارد تومان و زیربنای 1250 متر مربع و یک مدرسه 800 متر مربع ساخته می شود.

ربیعی همچنین با مردم و ساکنان دهکده بنت و شورای روستا دیدار و گفتگوی صمیمانه ای انجام داد و از آخرین وضعیت و مشکلات آنها مطلع شد.

در ادامه این سفر با حضور سخنگوی دولت در روستای ضحاک از توابع شهرستان نیکشهر ، احداث یک مجتمع بزرگ برای پرورش محصولات گلخانه ای با محوریت پرورش میوه های گرمسیری و فلفل دلمه ای در این روستا آغاز شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور در مراسم تحلیف گفت: “من معتقدم ما باید از منابع موجود تا حد ممکن برای منافع محلی و منطقه ای استفاده کنیم و زندگی مردم را در سطح محلی متحول کنیم.” بر این اساس ، در دولت های یازدهم و دوازدهم ، برنامه توسعه بر مناطق روستایی متمرکز شد و ایده تحول محلی برای توسعه ملی دنبال شد.

ربیعی اظهار داشت: مطالعات دولت نشان می دهد با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های موجود در سیستان و بلوچستان می توان از نظر توسعه حمل و نقل ، خدمات تولیدی ، توسعه صنعت کشاورزی و جانبی ، توسعه معدن ، صنایع دستی و گردشگری سرمایه گذاری درستی در این منطقه انجام داد. ” .

سخنگوی دولت با اشاره به اینكه كشاورزی یكی از مهمترین زمینه های توسعه ملی و پایدار در كشور است ، گفت: آب و هوای منطقه امكان صادرات میوه های گرمسیری و افتتاح مجموعه هیدروپونیك تابستانی را فراهم كرده است. گلخانه ها و میوه های گرمسیری در این منطقه می تواند یکی از مقاصد توسعه در استان سیستان و بلوچستان باشد.

وی افزود: شهرک گلخانه ای جهاد کشاورزی به مساحت 60 هکتار در این منطقه قرار دارد که در این مرحله اولین مجموعه کشت گلخانه ای محصولات صیفی و میوه های گرمسیری به مساحت پنج هکتار ساخته می شود.

در ادامه این بازدید ، دستیار رئیس جمهور در ارتباطات اجتماعی از مناطق حومه ، صنایع دستی و مرغداری چابهار بازدید و با کارآفرینان چابهار دیدار کرد.

علی ربیعی در این نشست گفت: جهت گیری اصلی دولت بر اساس توسعه و توانمندسازی جوامع محلی ، ایجاد تعاونی ها و جوامع محلی ، اشتغال کم هزینه برای مردم منطقه و زنجیره تولید روستایی است. ” ما باید منابع را تا آنجا که می توانیم به منافع محلی و منطقه ای هدایت کنیم و زندگی مردم را در سطح محلی متحول کنیم. هدف باید دستیابی به وضعیت بهتر خانواده ها و ارتقا اقدامات فردی و جمعی در سطح محلی باشد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: یکی از مهمترین برنامه های اجرا شده در دولت یازدهم و دوازدهم برنامه توسعه مشاغل و اشتغال روستایی و عشایری است و بیشترین سهم در این طرح به استان سیستان و بلوچستان رسیده است.

سخنگوی دولت علی ربیعی برای تسریع در برنامه های توسعه استان برای دومین بار در کمتر از دو ماه به سیستان و بلوچستان سفر کرد. آمارها نشان می دهد بودجه عمرانی که دولت تدبیر و امید طی 6 سال یعنی از سال 1393 تا 1398 به استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده است ، 1.4 برابر بیشتر از 35 سال قبل است و به 13 هزار و 331 میلیارد تومان رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا