سیاست خارجی

لزوم پایبندی آمریکا به اجرای قرار دیوان لاهه

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس ، تخت روانچی ، نماینده ایران در سازمان ملل ، سه شنبه در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل در مورد گزارش ICJ بیان کرد: “ایالات متحده باید به اجرای دادگاه لاهه پایبند باشد.” ایالات متحده با نقض توافق موقت دیوان بین المللی دادگستری را که مسئولیت بین المللی را به عهده دارد نقض کرده است.

وی افزود: “ایالات متحده در سال های اخیر اقدامات تحمیل آمیز را به عنوان ابزاری در سیاست خارجی برای تحریم های آمریکا علیه ایران مورد استفاده قرار داده است که با خروج این کشور از برجام شدت گرفته است.”

تخت روانچی گفت: “این تحریم ها بطور مستقیم و غیرمستقیم شرکتهای ایرانی و مردم ایران را هدف قرار داده و بر توانایی ایران در تجارت آزاد تأثیر می گذارد.” در همین حال ، رئیس جمهور آمریكا بدون تردید اعلام كرد كه شدیدترین تحریم ها علیه ایران اعمال خواهد شد و مشكلات ایران بیش از گذشته خواهد بود.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این اقدامات غیرقانونی و غیرقانونی که با اصول منشور ملل متحد ، حقوق بین الملل و توافق دو جانبه ایران با ایالات متحده در سال 1955 مغایرت دارد ، شکایتی را به دیوان بین المللی دادگستری ارائه داد و همچنین خواستار صدور دستور موقت شد. دیوان بین المللی دادگستری برای جلوگیری از اقدامات غیرقانونی به ایالات متحده تبدیل شد.

نماینده دائمی ایران در سازمان ملل گفت که دیوان بین المللی دادگستری به اتفاق آرا در تاریخ 3 اکتبر 2018 دستور موقت صادر کرد و ایالات متحده را موظف کرد از اقدامات محدود کننده خودداری کند و آنها را تحت شرایط خود تحت پیمان مدوت تضمین کند. مجوزهای لازم برای پرداخت و نقل و انتقال پول در مناطقی که در رای دادگاه مشخص شده است ، محدودیتی نخواهد داشت.

در پایان ، تخت روانچی گفت: “متأسفانه ، ایالات متحده دادگاه را موقتاً به حالت تعلیق در نیاورد بلکه مجازات ها و اقدامات اجباری خود را تشدید کرد ، به طوری که اخیراً ، همزمان با گسترش بیشتر بانک های ایرانی ، تحریم ها اعمال شد.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا