مجلس

دو منبع مالی برای طرح کمک معیشتی در نظر گرفته شد

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، محمد دهقان ، عضو شورای نگهبان ، امشب (یکشنبه) در مصاحبه با برنامه تهران بیست که از شبکه پنج سیما پخش شد ، در مورد طرح معیشت که توسط شورای نگهبان رد شده گفت: “قبل از تصویب این قطعنامه ، ما جلسات در پارلمان و دوستان آنها به شورای نگهبان آمدند و مشاوره خوبی داده شد ، و در همان زمان ما به آنها اطلاع دادیم كه اگر دولت موافقت نكرد ، قطعاً توسط شورا رد می شود. پارلمان ، بار مالی آن باید در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه بار مالی [منبع] نیز باید قطعی باشد ، افزود: بنابراین واضح بود که این طرح رد خواهد شد و ما قبلاً به دوستان مجلس گفته بودیم ، اما توصیه ما جواب نداد.

یکی از اعضای شورای نگهبان گفت: “اما همان طرحی که قبلاً گفتیم رد می شود ، تصویب شد ، البته راه حل هایی نیز وجود دارد و در همان زمان سه پیشنهاد مطرح شد و پیشنهاد سوم توسط مرکز تحقیقات مجلس تهیه شد از نظر اعضای شورای نگهبان خلاف قانون اساسی تلقی نمی شود و حتی اگر دولت مخالفت کند مشکلی وجود ندارد.

دهقان که سابقه نمایندگی مجلس را دارد گفت: “دیروز دوستان ما پیشنهاد دیگری را با ما مطرح کردند و امروز ما با برخی از اعضای شورای نگهبان در مورد آن بحث کردیم ؛ پیشنهاد جدیدی ارائه شد [دوستان در جلسه دیروز آنها مطرح شدند] این همچنین پیشنهادی است که برای شورای نگهبان قابل قبول است ، به این معنی که منبع قابل اعتمادی برای تأمین بودجه است زیرا این طرح نباید فقط روی کاغذ بیاید ، بلکه وقتی یک قانون تصویب می شود ، باید آن را اجرا کند و انتظارات را ایجاد کند. بنابراین ، پیشنهادات مشخص هستند و با این پیشنهادات می توان موضوع را پیاده سازی کرد.

وی در مورد دیدگاه دولت در مورد این طرح گفت: “دو مقام دولتی نامه ای به شورای نگهبان نوشتند و مخالفت خود را با قطعنامه مصوب مجلس ابراز داشتند ؛ به نظر می رسد دولت از این اقدام مجلس خوشحال نبود ، اما در در همین زمان ، مجلس اختیار دارد مصوبه ای را با تأمین منابع معتبر تصویب کند و دولت را مجبور به اجرای آن کند.

یکی از اعضای شورای نگهبان ، یک حقوقدان ، گفت که اعضای شورای نگهبان با اصل این کار موافق هستند ، اما منبع آن باید قابل اعتماد باشد. وی گفت: دو منبع معتبر وجود دارد ، اما بگذارید من به عنوان عضوی از شورای نگهبان منابعی را كه مجلس می خواهد تأمین نكنم و آنها را از نزدیكان مجلس اعلام كنید.

دهقان گفت: “فردا جلسه ای برگزار می شود و از شورای نگهبان دعوت شده و ما در آن شركت خواهیم كرد. هدف ما كمك به مجلس برای دستیابی به این مهم است ، اما مطمئناً با منابع معتبری كه می توان به طور دقیق اداره كرد.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف این طرح چه زمانی مشخص می شود؟ گفت: فکر می کنم با پیشنهادهایی که تاکنون ارائه داده اند ، اگر فردا در کمیسیون به نتیجه برسند ، این در دستور کار مجلس خواهد بود هفته و ما بلافاصله نظر خود را اعلام خواهیم کرد. ما انجام می دهیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا