دولت

اجرای صحیح قانون در انتخابات ۱۴۰۰ اصلی ترین معیار وزارت کشور است

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس و به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، اولین جلسه ستاد هماهنگی انتخابات 1400 با حضور وزیر کشور ، معاونین و مدیران ذیربط وزارت کشور برگزار شد.

وزیر کشور در این جلسه پس از شنیدن گزارش روند آماده سازی انتخابات 1400 ، با اشاره به برگزاری همزمان 4 انتخابات ریاست جمهوری ، شوراهای اسلامی شهر و روستا ، انتخابات موقت مجلس شورای اسلامی در 6 حوزه انتخابیه و موقت انتخابات مجلس خبرگان رهبری در دو استان در 1400 ، وی گفت: “تمام مقدمات انتخابات باید مطابق با برنامه و برنامه قانونی دقیق فراهم شود.”

رحمانی فضلی با اشاره به اهمیت و تأثیرات بسیار مهم انتخابات ریاست جمهوری در توسعه و تعالی کشور با اشاره به اهمیت دستیابی به مشارکت مردمی فراگیر در انتخابات 1400 خاطر نشان کرد: شاخص اصلی وزارت کشور در کلیه برنامه ریزی های انتخابات اجرای دقیق قانون است در عین حال ، زمینه را برای حضور پرشور مردم فراهم می کند و این امکان را برای مردم فراهم می کند تا حداکثر نقش خود را در تعیین سرنوشت خود داشته باشند.

وزیر کشور با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال 1372 شهر و نزدیک به 40 هزار روستای سراسر کشور ، در بهار سال 1400 ، گفت: همزمان با انتخابات شوراها با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ، مظهر تعمیق و تحکیم دموکراسی دینی در تمام سطوح تسهیل و تشویق به مشارکت افراد در جوامع شهری و روستایی در این انتخابات برای مدتی یک ضرورت خواهد بود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی با اشاره به شرایط شیوع بیماری و احتمال زیاد ادامه شیوع در انتخابات 1400 ، دستور داد: از این پس تمام عوامل اجرایی و مولفه های انتخابات که می تواند باشد در انتخابات برای مردم ایجاد شده است. زحمت بررسی را بکشید و برای جبران و از بین بردن تأثیر آن ، یک برنامه اجرایی خاص تدوین و از جهت قانونی دنبال کنید.

وزیر کشور در این رابطه خاطرنشان کرد: کمیته ای متشکل از نمایندگان شورای نگهبان ، مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور تشکیل می شود تا نحوه برگزاری انتخابات در صورت شیوع بیماری را بررسی کند. این کمیته ضمن انجام بررسی های قانونی دقیق ، پیش بینی های لازم اجرایی و قانونی را برای برگزاری انتخابات با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و در عین حال تسهیل و فراهم آوردن فرصت حضور مردم در انتخابات 1400 ارائه می دهد.

رحمانی فضلی با استفاده از تجارب موفق وزارت کشور در زمینه انتخابات تمام الکترونیکی از جمله انتخاب اعضای شوراهای اسلامی در 139 شهر در انتخابات شوراهای قبلی گفت: تسهیل نظرسنجی برای مردم و اعضای سخت کوش شعب و موانع اجرای پروتکل های بهداشتی را برطرف کنید.

رئیس شورای امنیت ملی اهمیت شفافیت منابع مالی انتخابات را از دیگر رویکردهای وزارت کشور در انتخابات بهار 1400 ذکر و خاطرنشان کرد: در چارچوب ترتیبات قانونی موجود ، وزارت کشور از تمام اختیارات و ظرفیت های موجود برخوردار است برای دستیابی به شفافیت منابع مالی انتخابات. استفاده خواهد کرد.

رحمانی فضلی ضمن اشاره به برنامه های مختلف اصلاح قوانین انتخابات در مجلس شورای اسلامی ، با تکرار اولویت بررسی لایحه جامع انتخابات و مخالفت دولت و وزارت کشور با اقدامات پراکنده در این زمینه ، اظهار داشت: و هر اقدامی که طبق برنامه قانونی اجرای انتخابات را مختل کند ، نمی تواند برای انتخابات 28 ژوئن 1400 مهم باشد.

فرمانده پایگاه عملیات ضد تاجگذاری کرونا به برنامه ریزی آموزش مدیران انتخابات در زمستان سال جاری اشاره کرد و گفت: “توجه گسترده به موضوع آموزش مدیران انتخابات یکی از عوامل موفقیت در روند انتخابات در دوره های اخیر “. به طور جدی و البته با اولویت های آموزش از راه دور و الکترونیکی برای حفظ سلامت مجریان انتخابات.

رحمانی فضلی هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور را مهم دانست و تصریح کرد: ایجاد زمینه برای رفع هرگونه مانع برای حضور هموطنان در انتخابات 1400 در هر جای دنیا ، مورد توجه ویژه این وزارتخانه است. این کشور است و اقدامات لازم برای این موضوع مهم با هماهنگی وزارت امور خارجه در چارچوب ترتیبات قانونی دنبال می شود.

وزیر کشور ابراز امیدواری کرد با حضور همه سلایق و جریان های قانونی در انتخابات 1400 و حضور پرشور مردم گام بزرگ دیگری در پیشرفت ایران اسلامی برداشته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا