سیاست خارجی

گزارش جدید آژانس حاکی از ادامه ی همکاری با ایران است

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، کاظم غریب آبادی روز چهارشنبه به رسانه ها گفت که ، بر اساس این گزارش ، “آژانس انرژی هسته ای فعالیت های خود را برای بررسی و نظارت بر تعهدات خود در قبال ایران ادامه داده است.”

وی گفت: بر اساس این گزارش ، ایران علاوه بر ادامه تولید و ذخیره آب سنگین ، بیش از 2.2 تن آب سنگین صادر کرده و همچنین در راستای فعالیت های تحقیق و توسعه خود 1.3 تن نیز مصرف کرده است.

نماینده کشورمان ادامه داد: براساس گزارش آژانس ، فعالیت های غنی سازی در نطنز و فردو از جمله با ماشین آلات جدید و غنی سازی تا 4.5 درصد و فراتر از 3.67 درصد مستقر در برجام ادامه دارد. . علاوه بر این ، گزارش به تصمیم اخیر ایران برای انتقال سانتریفیوژهای تحقیق و توسعه به زیر زمین در نطنز اشاره داشت و گفت كه ایران اظهار داشته است كه الزامات حفاظتی را در نظر خواهد گرفت.

سفیر و نماینده دائمی کشورمان افزود: گزارش آژانس انرژی هسته ای میزان ذخایر اورانیوم در ایران را از 2 نوامبر 2442.9 کیلوگرم اعلام کرده است که معادل حدود 3600 کیلوگرم اورانیوم غنی شده کم است.

غریب آبادی همچنین به گزارش نتایج بازدید آژانس از یکی از مکان ها در سال 1397 اشاره کرد و گفت علی رغم اختلاف نظرات فنی ما با آژانس ، تعاملات در این زمینه بین دو طرف با هدف از حل نهایی مسئله باقی مانده است و باید باشد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای قبلاً ادعاهایی را درباره آنچه فعالیتهای هسته ای اعلام نشده در نقاطی از ایران می خواند ، ابراز داشت.

با این حال ، در روز چهارشنبه ، 26 سپتامبر 2010 ، در پایان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی هسته ای به تهران و گفتگو با مقامات ایرانی ، آنها توافق کردند که همکاری خود را بیشتر تقویت کرده و اعتماد متقابل را برای تسهیل کامل اجرای توافقنامه پادمان جامع. پروتکل الحاقی آن که از تاریخ 16 ژانویه 1996 توسط ایران به طور موقت اجرا می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا