قم

پیامدهای منفی استیضاح، استعفا یا برکناری

اگر حداقل یک سوم اعضای شورای مشورتی اسلامی رئیس جمهور را به عنوان رئیس قوه مجریه و اداره امور اجرایی کشور استیضاح کنند ، رئیس جمهور باید ظرف یک ماه پس از طرح پیشنهادی در مجلس حاضر شود و به موارد مطرح شده بپردازد. توضیح کافی بدهید اگر پس از اظهارات نمایندگان “موافق” و “مخالف” و پاسخ رئیس جمهور ، اکثریت دوسوم نمایندگان به عدم کفایت رئیس جمهور رأی دادند ، اعمال بند 10 ماده 110 باید به رهبر اطلاع داده شود.

این یکی از نکات مهمی است که پس از بنی صدر بار دیگر درباره حسن روحانی مطرح شد و با روی کار آمدن مجلس که اکثریت نمایندگان اصولگرایان ، امیدها برای استیضاح حسن روحانی دوباره تقویت شد و این موضوع در رسانه های مختلف موضوع داغ است. …

برخی با استناد به نامه رهبر معظم انقلاب به مجلس وقت در سال 1983 مبنی بر ادامه کار دولت خاتمی در سال گذشته تا پایان ، این استیضاح را صحیح نمی دانند ، در حالی که برخی دیگر مشکلات اقتصادی کشور و فشار بر فقرا به عنوان شواهد مهم عدم کارایی دولت روحانی می داند و زمینه جمع آوری امضا و اقدام تا آخر را فراهم می کند.

امیرآبادی اخیراً در تهران 20 حضور یافت و اتهام روحانی را رد کرد. زیرا عملاً هیچ کاری انجام نخواهد شد و تنها ظلم و ستم برای دولت فعلی باقی خواهد ماند و این یک نقطه عطف برای تقویت دوباره روند اصلاحات خواهد بود. البته بحث ها بالا گرفته و برخی به دنبال برگزاری تجمعی برای فشار بر پارلمان برای استیضاح هستند.

اما استیضاح ، استعفا ، اخراج یا هر موضوع دیگر پیامدهای منفی متعددی دارد:

1- دولت روحانی با پیوند دادن مذاکرات با ایالات متحده به معیشت مردم و تعطیلی انرژی هسته ای ، توانست با رای ناپلئونی با حداقل سطح مقبولیت مورد نیاز در انتخابات ریاست جمهوری به قدرت برسد و رأی دهد. وی می گوید این شبهه در مجامع عمومی حل نشده و مسیر مطالبات مردمی به سمت مسئله نگاه به درون و مدیریت داخلی گرایش پیدا نکرده است و این مسئله گزینه ظریف روحانی را با مدل پوتین مطرح می کند -مدودف ، و از طرف دیگر رسانه ها عوامل ساخت و ساز و اصلاحات در آتش سوختند.

2- اتهام روحانی در این شرایط به معنای تحقق خواسته های دولت روحانی برای تکمیل بهانه های خود در تحلیل های بعدی است. به عبارت دیگر ، آنها با انجام موج رسانه ای این باور را در مردم ایجاد می كنند كه این جریان مانع فعالیت مناسب روحانی شده و در نهایت وی را اخراج كرده است.

3- زمان بندی موضوع مهم است ، زمان زیادی برای پایان دولت روحانی در نظر گرفته شده است و اگر اتهام روحانی امروز وارد صورت جلسه مجلس شورای اسلامی شود ، حداقل چهار ماه طول خواهد کشید ، یعنی در آوریل بعدی سال و تا زمان انتخابات ، شخصیتی مانند اسحق جهانگیری. او مسئول انتخابات خواهد بود و تحمل این دو ماه بی تابستانی برای مردم ایران هیچ فایده ای نخواهد داشت.

4. استیضاح تنفس مصنوعی به روند اصلاحات می بخشد ، عباس عبدی ، صحبت از برکناری حسن روحانی ، موضوع عدم کارایی بیشتر دولت وابسته به عوامل اصلاحات بود ، که باعث رسوایی بیشتر این روندها خواهد شد ، و این موضوع کافی بود تا وقت بگذارد. تا انتخابات جدید بتواند محصول فعالیت دولت روحانی را کثیف کند و مردم دانش و تحلیل لازم را پیدا نکنند.

نکته آخر اینکه جریان رسانه ای انقلاب اسلامی هنوز چرخه و ساختاری در مسیر فعالیتهای روشنگرانه برای خود فراهم نکرده و در برابر توجیهات کوچک و بزرگ به استراتژی خاصی نرسیده است. آنها بودجه های کلانی دارند. نکته این است که ما تا چه حد در مورد عواقب استیضاح دولت روحانی فکر کرده ایم؟

امروز کسانی که موضوع استیضاح روحانی را مطرح می کنند ، در گذشته برای انقلاب هزینه کرده اند و حتی یک بار هم در انتخابات پارلمانی قبلی سنجیده اند و سطح استاندارد و مقبولیت خود را کسب کرده اند. این عزیزان نیاز به تأمل و مشورت بیشتر با بزرگان انقلاب دارند. از طرف دیگر ، آنها باید یک رویکرد استراتژیک و تعمیم یافته در تصمیم گیری داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا