سیاست خارجی

لزوم پیگیری حقوقی مسئله ی درز گزارش محرمانه آژانس

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آبادپرس کاظم غریب آبادی روز شنبه در مصاحبه با خبر جنبه های بیشتری از این موضوع را تشریح کرد و گفت: “اعتراضات و اقدامات قانونی ایران علیه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در زمینه حفاظت از اطلاعات محرمانه بیش از دو دهه سابقه دارد.”

وی توضیح داد: “قبل از پرداختن به ریشه این مشکلات ، باید خاطرنشان کنم که در زمان های مختلف و براساس تعهدات کشور ما و مأموریتی که توسط هیئت دولت به آژانس سپرده شده است ، آژانس گزارش هایی را برای تأیید انطباق تهیه می کند و آنها را به هیئت دولت ارائه دهید. “دا. برای مدت طولانی ، گزارش های حفاظتی آژانس ، همچنین بسیار دقیق ، تهیه و برای اعضا توزیع می شد و در پنج سال گذشته گزارش های برجامی جایگزین شده اند.

نماینده دائمی ایران ادامه داد: اما در این مسیر دو مشکل وجود دارد. اولین مقدار از جزئیات فعالیتهای پادمان است که باید در این گزارشات منعکس شود ، و دوم اینکه سازوکار گزارش دهی برای اعضای آژانس انرژی هسته ای است

این ایراد دارد و این گزارشات قبل از محرمانه شدن در رسانه ها به بیرون درز می کند که ما نیز آنها را جدی می گیریم. ما به آژانس گفتیم که افشای اطلاعات جزئی در گزارش ها باید به حداقل برسد و اطلاعات دیگر نباید باشد

موارد ضروری نباید منعکس شود. ما اخیراً پیگیری های خود را با آژانس از سر گرفتیم.

سفیر کشورمان افزود: کلیه گزارش های پادمان و تحریم ها و همچنین مکاتبات ایران با آژانس و بالعکس محرمانه است. آژانس همچنین گزارش های خود را در وب سایت داخلی خود منتشر می کند که فقط اعضای آن می توانند به آن دسترسی داشته باشند. بیش از 190 کشور به این سایت دسترسی دارند. آژانس ادعا می کند که این گزارش ها از طریق آژانس به رسانه ها درز نمی کند و در واقع ، پیامدهای غیرمستقیم آنها این است که یک یا چند کشور ممکن است چنین کاری انجام دهند.

به گفته وی ، برای جمهوری اسلامی ایران مسئولیت اصلی حفاظت از اطلاعات محرمانه بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است. زیرا اگر این سازوکار اطلاعاتی ایراداتی داشته باشد ، باید اساساً مورد بازنگری و تجدید نظر قرار گیرد. در همین راستا ، مقاله ای که اخیراً توسط رویترز منتشر شده نیز براساس گزارش محرمانه آژانس است که در همان سایت داخلی قرار گرفته است و به طور طبیعی می تواند همزمان به برخی از رسانه های برخی کشورها ارسال شود. در اینجا آژانس مسئولیت مستقیم دارد و کشورهایی که به این اطلاعات محرمانه دسترسی دارند مستثنی نیستند.

غریب آبادی همچنین انتشار گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی به دنبال تصمیم شورای حکام را دلیل موجه انتشار زودهنگام آنها توسط آژانس انرژی هسته ای و کشورها ندانست و گفت: ایران اسلامی ، به عنوان دارنده و صاحب این اطلاعات .

وی در پایان اعلام کرد که فعالیتهای حقوقی ایران در این زمینه به زودی با جدیت دنبال خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا