صنعت و معدن و تجارت

لزوم آزاد سازی منابع مالی مسدود شده در سایر کشورها

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس به نقل از اتاق بازرگانی ایران، در سال های اخیر که بار دیگر تحریم ها بر اقتصاد ایران سایه افکنده است ، فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی و صنایع ایران بارها در جلسات با مقامات اظهار داشته اند که علی رغم محدودیت های اعمال شده توسط این تحریم ها ، بخش خصوصی هنوز در حال بررسی رابطه خود با بازار هدف است. آنها می توانند در پیشبرد اهداف ملی نقش داشته باشند.

در یک نشست مشترک با فعالان اقتصادی ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران ، محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ، محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل ، غلامرضا انصاری معاون امور خارجه بین الملل ، دیپلماسی اقتصادی معاون وزیر حمید زادبوم در جلسه مشترک حضور یافت و جلسه اجلاس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برخی کشورها را با تأکید بر این طرح برگزار کرد. اسحق جهانگیری گفت که بدون مشارکت بخش خصوصی ، اقتصاد کشور قادر به رونق نخواهد بود.

غلامحسین شافعی ، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران ، مهمترین موانع توسعه تجارت با کشور را ذکر کرد و خواستار توجه به دیدگاه های بخش خصوصی در روند تصمیم گیری شد.

علاوه بر این ، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران به پتانسیل اتاق بازرگانی متحد در توسعه تجارت ، به ویژه با کشورها و مناطق اروپایی اشاره کرد و بر لزوم انتخاب مشاوران بازرگانی از مشارکت کنندگان بخش خصوصی تأکید کرد.

در این جلسه ، شافعی بر حل یک مشکل دیگر ، تقویت روابط تجاری با کشورهای اروپایی و منطقه ای با حل مشکلات سیستم بانکی و مالی متمرکز شد و تأکید کرد که پیشنهادات بخش خصوصی برای حل این مشکلات بسیار مفید خواهد بود.

بدون مشارکت بخش خصوصی ، اقتصاد کشور قادر به رونق نخواهد بود

معاون اول رئیس جمهور در این نشست خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی مرد به قدرت رسیده اند و عملکرد خوبی دارند و با تدوین استراتژی های مقاومت می توانند سیاست فشار حداکثر ایالات متحده را شکست دهند.

اسحق جهانگیری با اشاره به اهمیت حمایت از بخش خصوصی از طریق سیاست های فرهنگی مناسب در کشور اظهار داشت: بدون وجود بخش خصوصی ، اقتصاد کشور رونق نخواهد گرفت. حمایت از سیاستهای مناسب فرهنگی در بخش خصوصی ضروری است. بدون همکاری با بخش خصوصی ، امکان فعالیت و رشد آن محقق نخواهد شد و توسعه اقتصادی تحقق نخواهد یافت.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد که ما باید از خردمندی فعالان اقتصادی ، تدبیر و همکاری استفاده کنیم و از فرصت های پیش رو برای بهره مندی مردم و اقتصاد کشور استفاده کنیم. همه مقامات سه قدرت بزرگ و فعال اقتصادی باید صدای مشترک داشته باشند تا جهان بداند که با یک کشور متحد روبرو است.

وی با قدردانی از عملکرد و اقدامات مثبتی که اتاق بازرگانی ایران و بخش خصوصی طی دوره حداکثر فشار در ایالات متحده انجام داده اند ، گفت: “در دوره تحریم های ظالمانه ، قسمت عمده ای از درآمد نفتی کشور محقق نشد ، اما روند تولید کشور همچنان ادامه دارد. این دستاوردها نتیجه عملکرد خوب شرکت کنندگان اقتصادی ، صادرکنندگان و واردکنندگان است که اقتصاد کشور را حفظ کرده اند.

اعلان دوره استرس تجدید نظر می شود

وی افزود: بخش خصوصی و فعالان اقتصادی نقش موثر و تعیین کننده ای در تعامل اقتصادی با سایر کشورها دارند. بگذارید این منابع به چرخه اقتصادی کشور بازگردند.

جهانگیری همچنان بر این باور است که کاهش سرمایه گذاری در ایران در سالهای اخیر نگران کننده آینده این کشور است و از اتاق بازرگانی ایران می خواهد تا برنامه های لازم برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی را تدوین کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در مورد برخی از شکایات بخش خصوصی در مورد ابلاغ آیین نامه ها و بخشنامه ها در زمان تحریم ها صحبت کرد: “بسیاری از این بخشنامه ها در دوره های حداکثر فشار روانی صادر شده اند. هدف نابودی اقتصاد و زندگی مردم نیست ، بلکه تغییر شرایط و تحت شرایط گشایش. “در نتیجه ، دستورالعمل ها و مقررات دست و پاگیر دوره های فشار و تحریم ها تجدید نظر می شود.

وی از اتاق بازرگانی ایران خواست تا فعالیت های اتاق مشترک بازرگانی ایران با سایر کشورها به ویژه کشورهای هدف صادراتی و کشورهای همسایه را جدی گرفته و با توجه به گفته های روسای این اتاق ها زمینه ای برای مشاوران اقتصادی این کشورها فراهم کند.

جهانگیری هنگام صحبت از وضعیت فعلی و چشم اندازهای آینده گفت: “اگرچه دولت ایالات متحده ممکن است سیاست های خود را در آینده تغییر دهد ، اما ما باید به آمادگی برای شرایط دشوار و ادامه تحریم ها و بهبود امنیت غذایی و تأمین کالاهای اساسی و دارویی ادامه دهیم. به عنوان یک اولویت. “برنامه را قرار دهید. با این حال ، ما نباید در آینده ناامید شویم و هنگام آماده شدن برای بدترین شرایط ، نسبت به تغییر وضعیت خوشبین باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا