دولت

عوامل ترور شهید فخری زاده باید مجازات شوند

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آبادپرس، حجت الاسلام حسن روحانی روز پنجشنبه در مصاحبه تلفنی با رئیس جمهور ترکیه ، کشته شدن یک دانشمند ایرانی توسط صهیونیست ها را یک جنایت جدی و بی پروا توصیف کرد و گفت: و یک تحقیقات دانشمندان ما و حق دولت ایران برای انتقام خون این شهید از کسانی که در زمان مقرر خلق شده اند.

وی ابراز همدردی کشورش با ایرانیان و محکومیت قاتل توسط آنکارا و افزود: برای ما روشن است که این کشتار چگونه استفاده شده و چه کسی آن را انجام داده است.

رئیس جمهور گفت که در ماه های آخر زندگی خود ، یک دانشمند ایرانی بیشتر عمر خود را صرف جنگ و تکمیل تحقیقات برای ساخت کیت های تشخیصی برای این بیماری کرد. وی گفت: “كشته شدن این دانشمند جنایتی فاحش و ناشایست از هر كسی است.”

روحانی به نقل از رئیس جمهور منتخب آمریکا برای رسیدگی به بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل گفت: “ما همیشه تأکید کرده ایم که اگر طرف های این توافق نامه مسئولیت های خود را دارند ، ما همچنین مسئولیت های خود را انجام خواهیم داد

وی همچنین با اشاره به اینکه همکاری بین ایران و ترکیه ، گفت: “هر دو کشور” توسعه اقتصادی و تجارت است ، اما متأسفانه ، ایالات متحده ممنوع ، مانع از ادامه تجارت و همکاری های اقتصادی و بانکی شد. ”

رئیس جمهور با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط با ترکیه در همه زمینه ها ، بر اجرای و اجرای توافق نامه های ششمین نشست شورای عالی همکاری و همکاری دو کمیسیون اقتصادی تأکید کرد. کشور.

روحانی همچنین بر لزوم همکاری و همفکری بین ایران و ترکیه در زمینه مسائل بین المللی تأکید کرد و گفت: “برای جلوگیری از ورود دشمن اسلام ، بازسازی فضا در جهان اسلام یک نیاز فوری است و ایران و ترکیه می توانند با یکدیگر مذاکره و همکاری کنند. اختلافات در جهان اسلام را کاهش داده و امت اسلامی را به اتحاد دعوت کنند.

وی با توجه به شیوع جهانی بیماری در جهان ، وی بر مشارکت و همکاری دو کشور در تأمین نیازهای پزشکی و تجهیزات پزشکی و همچنین تغییر تجارب تأکید کرد.

رئیس جمهور در مورد درگیری در قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان ، بر لزوم جلوگیری از نفوذ تروریست ها به منطقه و مشکلات پیش آمده تأکید کرد.

رئیس جمهور ترکیه در این مکالمه تلفنی با تسلیت به دولت ، ملت ایران و خانواده دانشمند ایرانی شهید محسن فخری زاده ، اظهار داشت: تنظیم شده است.

رجب طیب اردوغان گفت: “امیدوارم افرادی که این جنایت را مرتکب شده اند در اسرع وقت شناسایی و به محاکمه کشانده شوند.”

رئیس جمهور ترکیه با توجه به وضعیت جدید بین المللی و آغاز دوره جدیدی در دولت آمریکا گفت: “من انتظار دارم دولت جدید آمریکا ، ذهنیت تهدیدها و تحریم ها وقتی به گفتگو ، همکاری و تعامل با کشورها ختم شود. ”

اردوغان بار دیگر بر لزوم توسعه و تعمیق بیشتر روابط ایران و ترکیه تأکید کرد و تأکید کرد که اجرای سریع و اجرای قطعنامه ها و توافق نامه های شوراهای دوجانبه دو کشور از نزدیک دنبال خواهد شد. برنامه های با هم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا