سیاست خارجی

عضویت نماینده ایران در کمیسیون مستقل حقوقی بشر اسلامی

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس ، نماینده جمهوری اسلامی ایران به اعضای کمیسیون مستقل و دائمی حقوق بشر اسلامی (IPHRC) رای داد. که یکی از نهادهای مستقل سازمان همکاری اسلامی محسوب می شود. این گزینه در شرایط فعلی دارای اهمیت ویژه ای است که تحت تأثیر نفوذ کشور میزبان بر دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی و جلوگیری از ایفای نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای عضو این کشور است.

در این انتخابات ، دکتر حسین رضوانی از 18 کشور عضو آسیا با نمایندگانی از ترکیه و افغانستان برای مدت 4 سال (2021 تا 2024) انتخاب شد و در بین سایر نامزدهای عضویت در این کمیسیون آرا برتر را کسب کرد. بنگلادش و ازبکستان دیگر نامزدهای این کمیسیون بودند که نتوانستند آرای بیشتری کسب کنند.

انتخاب نماینده کشورمان در کمیسیون دائمی حقوق بشر سازمان امور اسلامی پس از تلاش های دیپلماتیک و رایزنی های گسترده در طول اداره کل حقوق زنان وزارت امور خارجه و در دیدار با نمایندگان ما از اداره کل صلح و اداره کل امور زنان بود. امنیت بین المللی وزارت امور خارجه تأمین شد.

در این انتخابات ، سه نماینده از گروه های عربی و آفریقایی به کمیسیون پیوستند. از گروه عرب ، عربستان سعودی ، مصر و مراکش و از گروه آفریقایی ، بنین ، نیجریه و نیجر انتخاب شدند.

کمیسیون مستقل و دائمی حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی یک نهاد متخصص مستقل از سازمان با ظرفیت مشاوره است که از سال 2011 در طی یازدهمین اجلاس سران کشورهای اسلامی و در سال 2017 آغاز شد.

این کمیسیون در جده ، عربستان سعودی مستقر است. کمیسیون در زمینه حقوق بشر ، به ویژه در زمینه های: حقوق زنان و کودکان ، حق تحصیل ، حق توسعه ، مبارزه با اسلام هراسی و حمایت از حقوق اقلیت های مسلمان در کشورهای غیر مسلمان کار می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا