سیاست خارجی

ضرورت وارد کردن فشار به رژیم صهیونیستی برای الحاق به ان.پی.تی

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، غریب آبادی سخنرانی کرد در مورد توانایی های هسته ای رژیم صهیونیستی ، خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای و اعمال پادمان های هسته ای در عربستان سعودی و امارات متحده عربی ، موضع جمهوری اسلامی ایران را ترسیم کرد.

گاری آبادی در ابتدای سخنان خود ، اشاره به پیوستن مشروط به او. پی وی گفت: “این بهانه ای غیرقابل قبول برای جهانی نبودن معاهده است.”جای تأسف است که رژیم اسرائیل به عنوان تنها حزب منع گسترش سلاح های هسته ای در خاورمیانه مانع جهانی شدن است.” سفیر و نماینده دائم کشورمان با یادآوری اینکه دستیابی به پتانسیل هسته ای مخفی توسط رژیم اسرائیل در بی توجهی کامل به قوانین و موازین بین المللی تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات جهان و منطقه است ، گفت: الحاق فوری و بدون قید و شرط دولت رژیم اسرائیل به این پیمان. پی به عنوان یک عضو عاری از سلاح هسته ای ، قرار دادن کلیه مواد هسته ای ، فعالیت ها و امکانات آن تحت پادمان های جامع آژانس تنها گام در جهت عبور از بحران هسته ای فعلی در خاورمیانه است.

وی در ادامه با اشاره به این مسئله ، خواستار عدم پیوستن به وی شد. پی فقدان توافقنامه پادمان جامع با آژانس بین المللی انرژی هسته ای به الگوی شناخته شده ای برای تغییر بار انطباق کامل و قابل تأیید تبدیل شده است ، زیرا پادشاهی عربستان سعودی از توافقنامه پادمان جامع و اوضاع در امارات متحده عربی پیروی نمی کند. من نگران بودم. وی افزود: ریاض با پروتکل مبالغ اندک خود ، توافق نامه پادمان جامع را به طور کامل اجرا نمی کند و امارات متحده عربی هنوز رسماً پروتکل مبالغ اندک را با آژانس دارد و تاکنون دبیرخانه آژانس بارها از آنها خواسته است که لغو نشوند و احساس تعهد کامل ندارند. و توافقنامه پادمان جامع را به طور موثر اجرا كنند. در مورد عربستان سعودی واقعیت این است که به آژانس انرژی هسته ای حداقل اختیار برای تأیید داده نشده است و در مورد امارات متحده عربی اگرچه آنها معتقدند که آنها با توافقنامه پادمان جامع و پروتکل الحاقی مطابقت دارند اما هنوز پروتکل مقدار کمی دارند و هر بار وقتی آنها خواستند ، می توانند تمام تعهدات خود را خاتمه دهند.

غریب آبادی هشدار می دهد که عدم رعایت ضمانت های آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، حتی در زمانی که به نظر می رسد توانایی هسته ای امارات و عربستان سعودی به سرعت در حال توسعه است ، به آنها اجازه می دهد برخی از فعالیت های هسته ای خود را بدون مشمول بازرسی آژانس انرژی هسته ای پنهان کنند. “علی رغم این وضعیت ، متأسفانه ، حامیان به اصطلاح منع گسترش سكوت را ترجیح داده اند و برخی از اعضای آژانس انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی هسته ای با این كشورها در تلاشند تا توانایی هسته ای خود را بدون هیچ گونه رضایت قبلی برای اجرای كامل موافقت نامه پادمان و هنجارهای منع گسترش سلاح های هسته ای توسعه دهند.”

نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان سخنان خود گفت که جامعه جهانی چاره ای جز اعمال فشار مداوم بر رژیم اسرائیل برای پیوستن سریع و بدون قید و شرط به آن ندارد. پی T ، به عنوان یک طرف سلاح غیر هسته ای در این معاهده و کلیه فعالیت های هسته ای و تاسیسات خود را تحت ضمانت های جامع آژانس قرار نمی دهد ، از درخواست رسمی اخیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای از کشورهای دارای پروتکل در مقیاس کوچک برای لغو آنها استقبال کرد و افزود: ما خواهان امارات متحده عربی و عربستان هستیم عربستان بلافاصله پروتکل مقادیر کم خود را لغو کرد و توافق نامه پادمان را به طور کامل اجرا کرد. وی همچنین از هرگونه عدم ترغیب عربستان و امارات به شفافیت در فعالیت هایشان ابراز تاسف کرد ، زیرا این امر می تواند سیستم کلی تأیید و پادمان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را تضعیف کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا