مجلس

شتاب بیشتر خروج آمریکا از منطقه، پس از ترور سردار سلیمانی

بنا به اخبار و گزارشات تهیه شده توسط پایگاه خبری اسلام آباد پرس، زولتان وارگا ، سفیر مجارستان در تهران ، روز چهارشنبه با حسین امیر عبدالهیان ، دستیار ویژه سخنگو و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

در ابتدای این نشست امیر عبداللهیان با اشاره به روابط دیپلماتیک 90 ساله بین دو کشور گفت: خوشبختانه روابط دو کشور قدیمی و پایدار است ، بنابراین گسترش تعاملات دوستانه بین جمهوری ایران اسلامی و مجارستان در زمینه های مختلف و رفع موانع توسعه همکاری این موارد مورد توجه مجلس شورای اسلامی است.

وی با دریافت سلام و احوالپرسی گرم از رئیس پارلمان مجارستان و انتقال سلام و احوالپرسی متقابل قالیباف به همتای مجارستانی خود ، با اشاره به تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و مجارستان در مجلس شورای اسلامی یازدهم اظهار داشت: کشورهای دوست شامل مجارستان هستند.

دستیار ویژه سخنگوی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ظرفیت های زیادی در زمینه های کشاورزی ، گردشگری ، خدمات فنی و مهندسی و برای ارتقا سطح روابط دو کشور وجود دارد.

امیر عبداللهیان با تأکید بر استراتژی جمهوری اسلامی ایران در مورد خروج آمریکا از منطقه ، اظهار داشت: استراتژی ایران خروج نیروهای آمریکایی از منطقه است. تجربه حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان نشان داده است که تردیدی وجود ندارد که حضور نظامی آمریکا به نفع امنیت منطقه نیست. ترور سردار سلیمانی توسط آمریکایی ها سرعت خروج آمریکا از منطقه را تسریع کرده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تقویت همکاری های فرهنگی دو کشور را مهم خواند و گفت: روابط فرهنگی مجارستان با جمهوری اسلامی ایران در شرایط مطلوبی قرار دارد.

دستیار ویژه سخنگوی مجلس شورای اسلامی از دولت مجارستان برای همکاری و کمک در حل مشکل چندین دانشجوی ایرانی در رابطه با پیامدهای ویروس تشکر کرد.

سفیر مجارستان در تهران ، زولنان وارگا نیز با ابراز خرسندی از این دیدار ، بر اهمیت توسعه روابط و همکاری های دو کشور در زمینه های اقتصادی ، آموزشی ، فرهنگی ، به ویژه پارلمانی تأکید کرد و گفت: از آن دریغ نمی شود هیچ تلاشی و گسترش بیشتر تعاملات بین دو کشور در دستور کار دولت و پارلمان قرار ندارد.

وی همچنین افزود: پارلمان مجارستان از گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی ، فرهنگی ، علمی و فناوری و غیره استقبال می کند.

سفیر مجارستان در تهران با اشاره به حل مشکلات چندین دانشجوی ایرانی در مجارستان گفت: سطح همکاری های فرهنگی و علمی دو کشور در حال افزایش است.

وی در پایان ضمن تأکید بر جایگاه مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی در زمینه قانونگذاری ، لزوم تقویت و تقویت همکاری تحقیقاتی پارلمان بین دو کشور را خواستار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا