دولت

دولت جدید ایالات متحده هیچ تحریمی ندارد که وضعیت مردم ایران را بدتر کند

به گزارش پایگاه خبری اسلام آباد پرس، سخنگوی دولت علی ربیعی در واکنش به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یادداشتی با عنوان “ساکن ژانویه کاخ سفید” نوشت: در حالی که این روند به معنای سقوط رئیس جمهور منفور است ، وی ریشه سیاست های اصولی را که هفته گذشته توسط رئیس جمهور برجسته شده بود ، دوباره بررسی کرد. آنها تأكید كردند كه هر كسی كه رئیس جمهور ایالات متحده شود ، در سیاست ما تأثیر نخواهد گذاشت. روحانی به همین ترتیب یادآوری کرد که برای ما مهم نیست که چه کسی در ایالات متحده انتخاب می شود ، اما نحوه ی کاری که ایالات متحده در نظر دارد، بسیار مهم است.

این اظهارات به معنای نادیده گرفتن اختلافات احتمالی در رفتار بین روسای جمهور مختلف ایالات متحده نیست ، بلکه اصول راهنمایی را که سیاست خارجی ما طی سالهای اخیر به ویژه از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم دنبال کرده است ، تأیید می کند. … در سالهایی که دولت ترامپ با ماهیتی خودخواهانه ، جنگ طلبانه و نفرت انگیز و غیرانسانی ترین گروه در کاخ سفید ، با سرسختی مخالف دولتهای سابق آمریکا شد و تعدادی از کشورهای منطقه را مجبور به ترک برجام و تحریم های یک جانبه و غیرقانونی علیه این کشور کرد. او ما را انتخاب کرد و راه حل ما برای این بی قانونی ساده بود: بازگشت به برجام و انجام تعهداتی که نه در قبال دولت اوباما بلکه در قبال جامعه جهانی به عنوان یک نهاد حقوقی بر عهده داشت. همه ما می دانستیم که فشارهای ناشی از ترامپ نه تنها وی را بیگانه می کند بلکه منافع بلند مدت مردم ایران را به خطر می اندازد و می دانستیم که چنین سیاستی یک سنت شوم را پایه ریزی می کند که می تواند برای دهه های آینده پابرجا بماند. و او معیشت ایرانیان را در هر مرحله و به هر بهانه گروگان تحریم ها می گرفت ، به عبارتی دیگر خواسته های غیرقانونی ترامپ بی پایان بود و ایران را به جامعه ای تحقیرآمیز و شکننده تبدیل می کرد.

به نظر ما فلسفه وجودی برجام این بود که اقتصاد ملی کشور را از بازی های سیاسی و بحران های جعلی خارج کند ، تا مسیر توسعه داخلی کشور به افزایش و سقوط روابط خارجی مشروط نشود. بنابراین ، یکی از کارکردهای برجام مقابله با استراتژی های آمریکایی-صهیونیستی و برخی از جنگ سالاران منطقه ای بود که اجازه رشد و رشد ایران را ندادند. در واقع ، درگیر شدن در تعامل سازنده خارجی هم بازدارنده سیاست های جنگ افروز آمریكا و پیام آور صلح منطقه ای بود و هم بستری برای استفاده از فرصت های جهانی برای توسعه اقتصادی در داخل كشور ما بر اساس توانایی های داخلی بود. در اینجا باید به یاد داشته باشیم که این فلسفه ترجمه عملی و بیان پندهایی بود که تفسیر اقتصاد درون زا و برونگرا را در تبیین اقتصاد مقاومتی بازآفرینی می کند.

به نظر من ، همانطور که برجام ذاتاً از توسعه ملی کشور محافظت می کرد و زمینه ظهور توانایی های داخلی در اقتصاد جهانی را فراهم می کرد ، مقاومت بیرونی در برابر قلدری و اجبار و یک جانبه گرایی آمریکا علیه ملت ایران نیز وجود داشت. روندی که اهداف گروهی از تندروهای آمریکایی و صهیونیست و بدخواهان در مناطق ایران را برای کوچک و ضعیف ساختن ایران و بی معنی جلوه دادن جمهوری و اسلام خنثی کرد.

ما برجام را مستقل از ماهیت حزب دموکرات پذیرفتیم ، اما این ایالات متحده بود که با یک چرخش جانبدارانه تلاش کرد جنگ علیه برجام را به جنگ علیه معیشت ، بهداشت و رفاه ایران گره بزند. ساکن ژانویه کاخ سفید می تواند با تغییر سیاست خود ، ساختاری را که ترامپ همزمان با جنگ با برجام ، جنگ معیشت و رفاه ایرانیان ایجاد کرده ، از بین ببرد. امروز اما حداکثر فشار به پایان خود رسیده است. برخلاف انتظارات ترامپ ، ایران نه تنها فروپاشید ، بلکه اقتصاد مقاومتی بدون نفت را تجربه کرد. سیاست های منطقه ای موفق همانند امروز در قفقاز باقی مانده و همچنان لنگر امنیت منطقه ای هستند. بنابراین ، طبق گفته مقامات دولت ترامپ ، هر دولتی در ایالات متحده هیچ تحریمی برای ایجاد یا وخیم شدن اوضاع ندارد.

همانطور که نشان داده است ، ایران علی رغم همه سختیهای ملت و دولت و همچنین عزت و عظمت ملت ایران ، در دفاع از امنیت معیشت مردم ، به سیاست اصولی خود پایبند خواهد بود. همچنان بر آن اصل و معاهده بایستید.

ایالات متحده می تواند ضمن احترام به اراده متمدنانه برای برخورداری از رفاه ، سلامت و امنیت ایرانیان ، به یک سیاست خردمندانه بازگردد و از سیاست های ضد مردمی و جنگ طلبانه کاخ سفید امروز فاصله بگیرد. این مسیر همچنین به نفع صلح و امنیت جهانی و مردم منطقه خواهد بود. “

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا