سیاست خارجی

در جلسه رایزنی نماینده سازمان ملل امورافغانستان با عراقچی چه گذشت؟

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، دبورا لاینز ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان و رئیس یوناما ، که در راس هیئتی برای گفتگو در مورد افغانستان وارد تهران شد ، صبح روز یکشنبه ، هجدهم آبان ماه با سید عباس عراقچی ، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ملاقات کرد.

در این دیدار ، تحولات افغانستان و اوضاع سیاسی و امنیتی آن کشور و همچنین آخرین تحولات در روند صلح و مشکلات پیش آمده در گفتگوهای بینافغانی که هم اکنون در دوحه جریان دارد ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عراقچی با اشاره به روابط نزدیک ایران و افغانستان ، حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح متعلق به افغانستان و مشارکت همه گروه های سیاسی از جمله طالبان و ضرورت محافظت از دستاوردهای مردم افغانستان دو دهه گذشته وی به ویژه ، بر قانون اساسی و ساختارهای دموکراتیک آن کشور و اهمیت توجه به حقوق اقلیت های قومی و مذهبی و حقوق زنان در جریان مذاکرات صلح تأکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: هیچ راه حل نظامی برای مسئله افغانستان وجود ندارد و اشاره به مشکلاتی که به دلیل رویکردهای اشتباه و سیاست یک جانبه دولت آمریکا در مورد روند صلح در آن کشور و موقعیت سازمان ملل به عنوان یک کشور برای مردم افغانستان ایجاد شده است. تسهیل کننده بی طرف. ” گفتگوهای صلح در گذشته ، یوناما نقش یوناما را برای کمک به پیشبرد گفتگوهای بین افغانی و میزبانی رایزنی های بین المللی در نظر گرفت و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با این سازمان در این زمینه اعلام کرد.

شیرها همچنین با اشاره به نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولت و مردم افغانستان ، آمادگی سازمان ملل را برای کمک به پیشبرد روند صلح در افغانستان اعلام کردند. در همین راستا ، طرفین از افزایش تلفات در جنگ افغانستان ابراز نگرانی کردند و کاهش خشونت را برای فراهم آوردن فضای لازم برای پیشرفت در گفتگوهای بین افغانستان ضروری دانستند.

رئیس یوناما همچنین با اشاره به اهمیت اجرای برنامه های اقتصادی برای توسعه زیرساخت های افغانستان و کمک به بهبود شرایط زندگی مردم آن کشور ، اقدامات گذشته جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه دانست و بر لزوم استفاده از ظرفیت های موجود برای توسعه چنین همکاری. .

عراقچی با استقبال از ایده های مطرح شده توسط شیرها ، به همکاری ترانزیتی و احداث راه آهن خواف-هرات به مذاکرات در حال انجام بین ایران و افغانستان برای همکاری استراتژیک در زمینه های مشترک ، از جمله توسعه زیرساخت ها ، انرژی ، برق و آب اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا