مجلس

تحقق اجرای قانون اساسی فقط از طریق سیاست‌های کلی امکان پذیر است

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، علیرضا زاکانی ، رئیس مرکز مطالعات مجلس ، در ششمین جلسه کنفرانس نظام مسائل ملی به میزبانی مرکز سنجش استراتژیک و نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام و سازمان بسیج دانشجویی سخنرانی کرد.

زاکانی در این نشست گفت: دو دیدگاه در مورد مسئله رابطه سیاست کلی با پارلمان یک موضوع بسیار مهم است. اول ، ابلاغ سیاست کلی یکی از نقاط عطف دوران رهبری است. مدیریت فصل جدیدی را با گزارش در مورد سیاست کلی سیستم از نظر رابطه بین افراد و مراقب آغاز کرد و ثانیاً ، برای ایجاد ارتباط با سیاست کلی ، چندین ویژگی باید مورد توجه قرار گیرد.

زاکانی ادامه داد: “ابتدا باید این مراحل برای شکل دادن به جامعه برداشته شود.” اولین قدم درک بنیانی است که جامعه بر اساس آن بنا شده است.
مرحله دوم به دست آوردن نظریه های دقیق است که زمینه را برای مرحله سوم فراهم می کند ، یعنی شکل گیری سیستم ها و سیستم های کلان ، گام چهارم به دست آوردن قوانین صحیح و عملی است و گام پنجم ایجاد ساختارهای فعال و پویا بر اساس مبانی و نظریه های اساسی است. هفتم ، این در مورد رویه ها و برنامه های صحیح است.

وی افزود: “پس از سقوط سیستم سرکوب در سال 1957 ، انقلابی در حوزه سیاسی ایجاد شد ، اما کمترین تغییرات در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی رخ داد و بنابراین ما این حلقه های به هم پیوسته را ایجاد نکردیم و نمی توانیم گام به گام داشته باشیم. بیایید حرکت را شروع کنیم. سه نشانه برای این وجود دارد. قانون اساسی و چشم انداز و سیاست مشترک.

زاکانی در پاسخ به این سوال که ماهیت سیاست کلی چیست ، گفت: سیاست کلی هم معیار و هم یک روش است و سیاست کلی باید خود به قانون تبدیل شود و شکل بگیرد و ما باید حرکت خود را بر اساس سیاست مشترک بنا کنیم.

وی تأکید کرد: “در مرکز تحقیقات ، مانند مجلس ، 14 رویکرد تحول آفرین در نظر گرفته شد. اولین رویکرد تحول آفرینی اشراف منابع تحول آفرین در قانونگذاری است.

رئیس مرکز تحقیقات مجلس افزود: تدوین قانون اساسی ، سیاست ارتباطی و انتشار بیانیه سومین رویکرد تحول آفرین مرکز تحقیقات مجلس و چشم انداز آن است.

زاکانی افزود: برای استفاده از سیاست کلی ، برای تنظیم در راستای سیاست کلی یا تبدیل سیاست به قانون و توجه به موقعیت نظارتی سیاست کلی ، به دقت اولیه نیاز داریم. علاوه بر این ، توجه به بازخورد و ارزیابی تأثیر سیاست ها در مرحله اقدام و تقاضا در صورت عدم همکاری و همکاری عناصر دولت در استفاده از سیاست ، موثر است.

وی با تأکید بر اینکه حل مشکلات کشور به اجرای قانون اساسی بستگی دارد ، افزود: هفت مرحله برای اجرای سیاست کلی نظام “شناخت اصول و مبانی جامعه بر اساس آن” و “به دست آوردن دقیق نظریه های اساسی” است. “تشکیل سیستم ها و سیستم های کلان” و همچنین “دستیابی به قوانین صحیح و عملی” و “ایجاد ساختارهای فعال و پویا بر اساس مبانی و نظریه های اساسی” همراه با “رویه های به دست آوردن” و “دستیابی به برنامه های درست” هفت مرحله است.

مهدی مقدسی ، مدیر حقوقی مرکز ارزیابی استراتژیک و نظارت بر سیاست های کلی ، دبیر علمی جلسه بود و در ابتدای جلسه گفت: “در این جلسه ما به دنبال پاسخ به سوالات زیر هستیم:” آیا آنها قصد دارند در زمینه اجرای آبشار سیاسی کار کنند؟ و نقش نخبگان در خواست تحقق آبشار سیاسی چیست؟ ” و چه بخشی از سیاست به قانون تبدیل شد؟ “ما همچنین می خواهیم بدانیم” ، نقش مجلس در استكبار در برنامه ها و لوایح سیاست های كلی مانند انتخابات و سایر موارد چیست؟ ”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا