سیاست خارجی

تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در مورد گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای) ، وی بر نقش مهم انرژی هسته ای در جنبه های مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی تأکید کرد.

وی افزود: این موضوع به طور کامل در پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص شده است و یکی از وظایف اساسنامه آژانس انرژی هسته ای گسترش استفاده صلح آمیز و تقویت همکاری های بین المللی در این زمینه است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران با تلاش و سرمایه گذاری فراوان در این زمینه به دستاوردهای مهمی دست یافته است و در حال حاضر از انرژی هسته ای در زمینه های تولید برق ، دارو ، کشاورزی استفاده می کند.

تختروانچی تأکید کرد: بر اساس جمهوری اسلامی ایران ، وظیفه بررسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای مطابق با اساسنامه باید به گونه ای انجام شود که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای تحت عنوان حق مسلم کشورهای عضو تحت الشعاع قرار نگیرد. ”

وی افزود که حتی نگرانی های منع گسترش سلاح های هسته ای نباید حق استفاده از این حق را برای کشورهای عضو محدود کند. در این راستا ، هر گونه تلاش برای محدود کردن استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای باید رد شود.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد که برجام به عنوان یک دستاورد مهم چند جانبه که از پشتیبانی قوی بین المللی برخوردار است ، تحت فشار شدید اقدامات یک جانبه ایالات متحده قرار دارد.

تختروانچی افزود: خروج ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم های غیرقانونی علیه ایران و عدم رعایت قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط ایالات متحده ، مانع جمهوری اسلامی شده است. ایران از حقوقی که به موجب این قطعنامه مجاز است برخوردار شود. ”

وی با بیان اینکه فقط در سال گذشته 22 درصد از بازرسی های آژانس انرژی هسته ای بین المللی در ایران انجام شده است ، گفت: حتی در بحبوحه شیوع ویروس ، فعالیت های آژانس انرژی هسته ای در ایران انجام نشده است. دستگیر شد

نماینده دائمی ایران در سازمان ملل بر لزوم حفظ استقلال ، بی طرفی و حرفه ای بودن آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرد و گفت بر اساس اطلاعات منتشر شده در مورد فعالیت های هسته ای عربستان ، این کشور باید شفاف باشد. اگر برنامه هسته ای صلح آمیز را دنبال کند. و به بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای اجازه دهید فعالیت های مربوطه خود را بررسی کنند.

تختروانچی همچنین با تأکید بر اینکه آژانس انرژی هسته ای بین المللی باید با رویکردی مستقل و حرفه ای این مشکل را حل کند ، تأکید کرد که رژیم صهیونیستی هنوز به NPT نپیوسته و از تأیید فعالیت های اصلی خود خودداری کرده است.

در این جلسه ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را تصویب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا