سیاست خارجی

برجام مانند سایر توافقات، باید به نفع مشارکت کنندگان در آن باشد

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، غریب آبادی در سازمان ملل و سایر سازمانهای بین المللی مستقر در وین ، طی سخنرانی در نشست سه ماهه هیئت دولت آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تأیید اجرای برجام با توجه به قطعنامه 2231 شورای امنیت در ایران برگزار شد. وی گفت: با رفتارهای غیرمسئولانه و اتخاذ سیاست های مخرب و اعمال تحریم های یک جانبه غیرقانونی توسط آمریکا ، این توافق تعادل خود را در حقوق و تعهدات از دست داده و منجر به از بین رفتن منافع پیش بینی شده برای ایران می شود. در حالی که ایران مجاز به مقابله به مثل است ، ایالات متحده باید مسئولیت کامل عواقب اشتباه خود را بپذیرد ، که این نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

کاظم غریب آبادی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه گزارش اخیر مدیرکل در مورد برجام نشان دهنده توانایی آژانس در تأیید تعهدات ایران بر اساس این توافق نامه و سطح بالای همکاری آن با آژانس است ، افزود: گزارشات مربوط به این موضوع طی 5 سال گذشته آنها یک بند مشابه هستند که بدون در نظر گرفتن اختلاف بین اعضای برجام در مورد میزان اجرای تعهدات متقابل ، آزمون خوبی برای سطح همکاری های ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای است.

این گزارش افزود: “گزارش مدیرکل تأیید می کند که” از 16 ژانویه 2016 (روز اجرای برجام) ، آژانس اجرای تعهدات مربوط به برنامه هسته ای ایران را طبق روال بررسی و نظارت کرده است. در برجام تاسیس شده است. “این بدان معناست که آژانس حتی قادر به بررسی و نظارت بر اقدامات انجام شده توسط ایران در زمان تعلیق برخی از تعهدات خود تحت مواد 26 و 36 موافقتنامه بوده است. این گزارش حتی تأیید می کند که آژانس انرژی هسته ای بین المللی تغییری در سطح همکاری با ایران مشاهده نکرده است و علیرغم تأثیر اپیدمی ، آژانس انرژی هسته ای فعالیتهای تأیید و نظارت خود را در ایران ادامه داده است.

غریب آبادی در ادامه با تأکید بر اینکه گزارش های مدیر عامل باید در چارچوب صحیح بررسی شود ، افزود: برجام توافقی است که متشکل از تعهدات متعادل اعضای آن است و مانند سایر توافقات باید به نفع شرکت کنندگان باشد.

وی ادامه داد: با ادامه رفتارهای غیرمسئولانه ایالات متحده به دلیل اتخاذ سیاست های مخرب و اعمال تحریم های یک جانبه غیرقانونی ، این توافقنامه توازن تعهدات خود را از دست داده است که منجر به از بین رفتن مزایای پیش بینی شده برای ایران شده است. بنابراین ، در حالی که ایران مجاز به اقدامات جبرانی است ، ایالات متحده باید مسئولیت کامل عواقب بی نظمی خود را که به منزله نقض آشکار منشور ملل متحد و مفاد قطعنامه 2231 است  2015) شورای امنیت.

این دیپلمات ارشد ادامه داد: در پنج سال گذشته ، شورای حکام اظهارات زیادی راجع به ارزش منافع رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای دیده است ، اما ما نباید این واقعیت را نادیده بگیریم که این توافق نامه شامل یک رده اساسی دیگر از تعهدات است. یعنی لغو تحریم ها و اثرات آن.

وی افزود: همانطور که در پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای پیش بینی شده است ، برجام از طریق اقدامات جامع برای اطمینان از شفافیت و راستی آزمایی ، نگرانی های اتحادیه اروپا / 1 + 5 را برطرف می کند. برجام منجر به لغو همه تحریم های شورا می شود. امنیت “. “سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چند جانبه و ملی مربوط به برنامه هسته ای ایران شامل اقدامات دسترسی به تجارت ، فناوری ، مالی و انرژی است.”

نماینده دائمی کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی سپس به ریشه مشکلات پیرامون آژانس انرژی هسته ای پرداخت و اظهار داشت: اگرچه دولت ایالات متحده به طور کامل به تعهدات خود بر اساس آژانس انرژی هسته ای عمل نکرد ، اما وضعیت 8 مه 2018 و هنگامی که دولت ایالات متحده به طور یک جانبه از این توافق نامه خارج شد ، بدتر شد. این اقدامات و اقدامات اجباری یک جانبه دیگر دولت و عدم اجرای کامل و موثر تعهدات اعضای اتحادیه اروپا / سه کشور اروپایی تحت آژانس انرژی هسته ای بین المللی و عدم اقدامات موثر و موheirثر آنها برای اصلاح اوضاع ، چالش های جدی برای معامله ایجاد کرد.

وی افزود: در حالی که این توافق نامه توسط ایران به طور مثر و كامل اجرا شد ، یك مشاركت مثال زدنی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای برقرار شد ، اما متأسفانه ، و به ویژه برای دو سال و نیم گذشته ، از نظر قطعنامه ، تحریم ها.

سفیر کشورمان با ابراز تاسف از اینکه سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا در این مدت به تعهدات خود در زمینه لغو تحریم ها و همکاری هسته ای صلح آمیز با ایران عمل نکردند ، افزود: “پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده از شورای امنیت از طرف سازمان ملل ، این کشورها نیز به تعهدات خود در برجام عمل نکردند ، بنابراین از ایران می خواهند تعهدات خود را با توجه به تحقق نیاوردن منافع مشروع ایران در توافق نامه به طور کامل انجام دهد و آنها گامهایی برای اصلاح اوضاع برداشته اند نه منطقی است و نه عملی.

غریب آبادی در ادامه با اشاره به اینکه توجیهی برای خروج غیرقانونی آمریکا ، اعمال تحریم ها و اقدامات بعدی و عدم اقدام دیگران برای جبران اوضاع وجود ندارد ، گفت: “بزرگنمایی ایران در عبور از محدودیت های اعمال شده توسط شورای امنیت از سازمان ملل متحد و ابراز نگرانی در این زمینه ” این فقط می تواند به عنوان تلاشی برای فرار از مسئولیت عدم رعایت قانون مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: اگر برخی نگران سطح فعلی فعالیت ها هستند ، این هیچ ارتباطی با ایران و برنامه هسته ای صلح آمیز آن ندارد ؛ بنابراین به آنها توصیه می شود كه وظایف خود را مطابق توافق نامه و قطعنامه توصیه های ایمنی تا قطار از خط خارج شود و به مسیر صحیح خود بازگردد.

وی گفت: “من همچنین می خواهم توجه این کشورها را به پیامدهای غیرانسانی و مخرب تحریم های آمریکا علیه مردم عادی جلب کنم.” متأسفانه ، باید بگویم که تحریم ها حتی در زمان شیوع بیماری کاهش نیافته اند و البته این سیاست فشار حداکثر محکوم به شکست است. بنابراین ، انتظار نداشته باشید ایران فقط ناظر باشد ، کما اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است و با توجه به وضع تحریم های غیرقانونی و موضع غیرفعال دیگران ، نباید با تعهدات خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد کاری انجام دهد.

نماینده دائمی کشورمان در اظهار نظری مهم خطاب به شورای حکام اظهار داشت: بدیهی است که همکاری تنها گزینه برای ایران نیست و ایران هنوز چندین گزینه برای ایجاد توازن لازم در توافق نامه دارد. وی ادامه داد: با این حال ، من می خواهم مواضع قبلی اعلام شده جمهوری اسلامی ایران را تکرار کنم که هر زمان تعادل از دست رفته بین حقوق و تعهدات شرکت کنندگان در برجام مطابق با لغو تحریم ها و رعایت تعهدات در این زمینه ، ایران آماده است. ” این شامل بازگرداندن اقدامات جبرانی شما به وضعیت قبلی است. برجام را فقط می توان با تلاش ها و اقدامات مشترک برای اطمینان از تحقق کامل حقوق و تعهدات موجود در آن حفظ کرد.

غریب آبادی با استقبال از این واقعیت که در نتیجه تعامل سازنده بین ایران و آژانس انرژی هسته ای ، فراهم کردن دسترسی اضافی مسئله باقیمانده ای بین ایران و آژانس انرژی هسته ای نیست و افزود: “در این زمینه ، ما معتقدیم که با توجه به نتایج سفر آژانس بین المللی انرژی هسته ای به ایران در اوایل سال 2019 ، این آژانس در ماه های اخیر در تعامل مداوم بوده است.

وی در مورد فرآیند انجام شده تاکنون گفت: “در ژانویه 2020 ، به دنبال توضیحاتی که ایران در دسامبر سال 2020 در مورد منشا احتمالی ذرات اورانیوم طبیعی کشف شده در این مکان ارائه داد ، آژانس همچنین از دو مرکز بازدید کرد انرژی هسته ای از ایران و نمونه. سپس در سپتامبر سال 2020 ، پس از هشت ماه جمع آوری نمونه ها ، آژانس ارزیابی اولیه خود از توصیف ایران را به همراه یافته ای کاملاً جدید برای شفافیت به ما اطلاع داد. متعاقباً ، در اکتبر سال 2020 ، ایران به سوالات آژانس پاسخ داد. ایران همچنین به آژانس اطلاع داد که یافته های جدید آژانس در مورد ذراتی که ایزوتوپ آنها تغییر کرده است نیز در دست بررسی است. علاوه بر این ، ایران جزئیات بیشتری را در اوایل نوامبر سال 2020 در اختیار آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار داد.

نماینده دائمی کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: همانطور که تجزیه و تحلیل نمونه ها توسط آژانس انرژی هسته ای 8 ماه به طول انجامید ، که البته طبیعی است و ما این را کاملاً درک می کنیم ، از طرف دیگر ، نیاز طبیعی به ایران در یک زمان معقول برای بررسی این مسئله ، که فقط در ماه سپتامبر توسط آژانس مطرح شده است ، نباید غیرعادی تلقی شود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین تأکید کرد: مطابق مقررات برجام ، ایران موقتاً و داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می کند ؛ بنابراین ، دسترسی به محل درخواست شده توسط آژانس بر اساس حسن نیت و داوطلبانه بود و این باید به عنوان پایه ای برای حل مسئله تلقی شود. این به معنای آغاز یک پایان است.

وی افزود: بنابراین ابراز نگرانی یا اعلام هرگونه ضرب الاجل ، حتی اگر سازنده و مفید نباشد ، فقط به حسن نیت لطمه می زند. در این رابطه مشاهده می شود که علی رغم تفاهمات مختلف دو طرف در مورد مسائل فنی در مورد نتایج بازدید آژانس از این مکان ، تعاملات با هدف حل نهایی موضوع ادامه دارد. بنابراین باید از هرگونه اظهار نظر و نتیجه گیری عجولانه خودداری کرد.

غریب آبادی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به سخنان مضحک نماینده آمریکا اظهار داشت: هیئت آمریکایی گفته است که ایران باید در معرض استانداردهای تأیید بالا و قوی قرار گیرد. آنها به چه نوع استانداردی اشاره می كنند؟ نوع آمریکایی آن که نتیجه ای جز تخریب هنجارها و مقررات بین المللی نداشته است!

نماینده دائمی سپس به نظرات آژانس و همچنین مدیرکل سابق آن ، آمانو اشاره کرد که معتقد بود برجام الگویی برای رژیم راستی آزمایی است و امیدوار است که آن را در سایر اعضای آژانس اجرا کند و افزود: تعداد زیادی از جمله چندین مصاحبه ، جلسات توجیهی فنی و … تأیید کرده اند که یک سیستم راستی آزمایی قوی برای ایران وجود دارد. با این حال ، اگر اعتقاد بر این است که عضو دیگری استانداردهای بالاتری برای اقدامات راستی آزمایی دارد ، ایران آماده است که در صورت موافقت دبیرخانه آژانس انرژی هسته ای آژانس انرژی هسته ای ، آن را به عنوان یک الگو در نظر بگیرد. مطمئناً در نتیجه اجرای آن ، سطح همکاری و تعامل ایران و آژانس به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که ما نیز استقبال می کنیم!

غریب آبادی افزود: در حالی که ایالات متحده هزاران کلاهک هسته ای دارد ، این قبیل سلاح ها و دانش مربوط به آن را گسترش داده ، از آنها علیه یک کشور غیر سلاح هسته ای استفاده کرده و از دیگر موارد نیز علیه استفاده احتمالی آنها استفاده کرده است. این اصولاً تهدید می کند که چنین کشوری حتی حق ندارد در مورد نگرانی های منع گسترش سلاح های هسته ای صحبت کند.

در این زمینه نماینده دائمی کشورمان به موضوع رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی تنها مورد در خاورمیانه است که بخشی از هیچ یک از سازوکارهای سلاح های کشتار جمعی نیست و تولید و انواع مختلفی از این سلاح ها را تولید کرد. ” ایالات متحده چقدر نگران این وضعیت تهدیدآمیز است؟ اگر غیر عضو پیمان انتشار پاداش دریافت می کنند و از طرف دیگر عضویت پیمان یک ضرر است ، باید به یاد داشته باشیم که این یک سیگنال کاملاً متفاوت به اعضای پیمان می فرستد.

وی افزود: به همین ترتیب ، ایالات متحده چقدر نگران استانداردهای راستی آزمایی تعیین شده توسط عربستان سعودی و امارات متحده عربی است كه هنوز هم رسماً پروتكل های كوچكی در رابطه با آژانس بین المللی انرژی هسته ای دارند. اگر آمریکایی ها ادعا می کنند که اعضای آژانس انرژی هسته ای بین المللی استانداردهای بالایی دارند ، چگونه است که آنها در مورد اجرای چنین استاندارد هایی در سایر کشورها ، از جمله خاورمیانه صحبت نمی کنند؟ چند بار در این باره ابراز نگرانی کرده اید؟

غریب آبادی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از اتهامات و ادعاهای بی اساس و گمراه کننده ایالات متحده و رژیم صهیونیستی که هدف اصلی آنها فشار بر آژانس انرژی هسته ای و کشورهای عضو آن است ، قدردانی نمی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا