مجلس

اهمیت امنیت افغانستان برای ایران و منطقه

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس و به نقل از خانه ملت، دبورا لاینز ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ، ظهر امروز دوشنبه (19/8/99) با حسین امیر عبداللهیان ، دستیار ویژه سخنگو و مدیرکل امور بین الملل دیدار کرد.

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به ادامه حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم کشور دوست و برادر افغانستان و جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ، گفت: آنها این کار را خواهند کرد.

وی افزود: قانون اساسی افغانستان و ساختارهای دموکراتیک موجود باید در راستای مذاکرات بین افغانها محافظت شود.

امیر عبداللهیان با اشاره به تحرکات اخیر رهبران و گروه های تروریستی به ویژه داعش در افغانستان اظهار داشت: متأسفانه ایالات متحده از موقعیت افغانستان سو advantage استفاده می کند تا جایی که برخی از نیروهای آمریکایی از فرودگاه بگرام قاچاق مواد مخدر انجام می دهند. در حالی که ظاهراً از هواداران خود خارج شده اند. ” صلح را معرفی کنید.

وی افزود: ما امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می دانیم و از هرگونه اقدام سازمان ملل برای برقراری امنیت ، صلح و رفاه در این کشور مهم همسایه حمایت می کنیم.

امیر عبداللهیان با اشاره به برگزاری سه جلسه پارلمان در کشورهای همسایه افغانستان در اسلام آباد ، تهران و استانبول گفت: روسای پارلمان ها و نمایندگان پارلمان در کشورهای همسایه افغانستان نیز نقش مهمی در ایفای نقش دارند به روند صلح ، امنیت و ثبات در افغانستان کمک کنید. ”

دبورا لاینز با اشاره به سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران و یوناما برای حمایت از روند صلح در افغانستان گفت: ایران به عنوان همسایه افغانستان و یک کشور دارای استراتژیک با نفوذ در منطقه ، همیشه کمک کرده است در حمایت از مردم افغانستان قابل توجه است. ”

وی افزود: حمایت ایران از پناهندگان و آوارگان افغانی و کمک آن در راه سازی و تأمین انرژی افغانستان قابل ستایش است.

وی به وضعیت حساس افغانستان و انتقال امنیتی و اقتصادی در این کشور اشاره کرد و گفت: ما با کمک همه احزاب ، احزاب ، کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و بهبود شرایط اقتصادی برای ایجاد انگیزه ما در بین مردم این کشور به آن نیاز داریم ، به ویژه اینکه شرایط اپیدمی کوید 19 مشکلات اقتصادی کشور را دو چندان کرده است.

نماینده ویژه دبیرکل در افغانستان با اشاره به مذاکرات صلح افغانستان با اشاره به برخی مشکلات ، گفت: انتظار می رود بازیگران منطقه ای و کشورهای همسایه به پیشبرد روند مذاکرات کمک کنند.

وی در پایان با آرزوی بهبودی سریع رئیس مجلس شورای اسلامی از این بیماری ، ابتکار مجلس شورای اسلامی و پارلمان های همسایه را برای برگزاری جلسه پارلمان کشورهای همسایه افغانستان ستود و اظهار داشت: این ایده بسیار قوی است و محبوب در منطقه ، به ویژه در افغانستان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا