سایر حوزه ها

اظهارات معاون اول رییس جمهور در مورد وضعیت اقتصادی در شرایط کنونی

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی اسلام آباد پرس، اسحاق جهانگیری دوشنبه شب در دیدار با مدیران ارشد شبکه بانکی و بررسی عملکرد برنامه های سیستم بانکی در سال جهش تولیدی ، با اشاره به رهبر معظم انقلاب بر لزوم کمک به مسئولان سازمان تأکید کرد دولت برای حل مشکلات کشور دارد؟ برخی از افراد که اظهارات زیادی را بیان می کنند به سادگی این جملات را تکرار می کنند و فکر می کنند دیگران عملکرد آنها را درک نمی کنند. هر یک از ما در مسئولیت های مختلف خود سابقه داریم و عملکرد ما از خاطرات مردم کمرنگ نخواهد شد. اگر ما بخواهیم مشکلات کشور و مشکلات مردم را حل کنیم ، این تنها با درک ، انسجام و مشارکت ملی انجام می شود.

وی با اشاره به این تحریم ها و اینکه برخی می گویند کشور از ابتدای انقلاب همیشه تحت تحریم بوده است ، گفت: درست است که ما از ابتدای انقلاب اسلامی تحت فشار و تحریم بوده ایم اما تحریم ها آنها متفاوتند”. تحریم های اخیر با تحریم های قبلی بسیار متفاوت است و ایالات متحده و شخص ترامپ تمام تلاش خود را کردند تا اقتصاد ایران را بهم بریزند و این فشارها به حدی بود که حتی سایر کشورها نیز نتوانستند به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه از اواخر سال گذشته شرایط جدیدی تحت عنوان ویروس به کشور تحمیل شده است ، اظهار داشت: بسیاری از کشورها با اقتصاد بزرگ رشد اقتصادی منفی بالایی را در برابر بیماری تجربه کرده اند و این مشکل نیز صادق است برای ایران ” این ویروس همچنین مشکلات مختلفی را برای ما به وجود آورد که ابتدا به سلامتی مردم و سپس به مشکلات اقتصادی و اجتماعی منجر شد.

جهانگیری گفت: متأسفانه در این شرایط برخی همیشه در تلاشند مردم را در مکانی تاریک قرار دهند و نسل جوان را از آینده کشور و سرنوشت خود نگران کنند. در این شرایط ، ما دو مسئولیت داریم که در برابر فشار مقاومت کنیم. از یک طرف ما مسئولیت گذراندن شرایط سخت کشور را پذیرفته ایم و از طرف دیگر به مردم و کشور علاقه مند هستیم زیرا برخی از مردم جان خود را برای کشور داده اند و بهترین فرزندان این کشور خود را برای حفاظت از خود فدا کردند این آب و خاک.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ارزیابی از وقایع اخیر و قرار گرفتن کشور در معرض عوارض و فشارهای مختلف نشان می دهد که مسئولان اقتصادی کشور عملکرد خوبی داشته اند ، خاطرنشان کرد: البته این به این معنی نیست که خطایی وجود ندارد ، زیرا هر مدیر و مدیر می توانند براساس محاسبات صورت بگیرند و وضعیت پیش رو ناقص است و مهم این است که این اشتباهات از طریق انتقاد دلسوزانه برطرف شود تا اجازه اصلاح داده شود.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید احساس حکمرانی را در مردم تقویت کنیم ، گفت: یکی از بدترین اتفاقاتی که در کشور افتاده ضعیف شدن حس حکمرانی در مردم است که باعث می شود مردم احساس کنند دولت این کار را نمی کند می توانید از آنها حمایت کنید. ”

معاون اول رئیس جمهور افزود: برخی از افراد در داخل كشور نیز سعی می كنند به جامعه القا كنند كه دولت ضعیف است و آنها تصور می كنند اگر دولت را ضعیف و ناكارآمد جلوه دهند ، مردم به آنها مثبت نگاه می كنند ، اما در واقع مردم چنین نخواهند كرد. هیچ چیز را در نظر نخواهد گرفت “. نمی آورند.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با تأکید بر لزوم بازگرداندن اعتماد مردم و تلاش برای ایجاد افکار عمومی در مورد آینده کشور ، اظهار داشت: ترامپ انسانی به معنای واقعی کلمه است ، ظالمی که ظلم می کند مردم ایران تا آنجا که می توانند و تحریم های ظالمانه را اعمال می کنند. ” غیرانسانی ، به قول خودش ، جنگ اقتصادی را بر ملت تحمیل کرد و قهرمان ملی عزیزمان ، سردار سلیمانی را به شهادت رساند. وقتی چنین شخصی در انتخابات ریاست جمهوری رای نمی آورد ، کاملاً طبیعی است که مردم ایران خوشحال باشند ، اما این بدان معنا نیست که فرد جدیدی که به قدرت رسیده است باید فردی برجسته و خاص محسوب شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: وقتی افکار عمومی فکر می کنند در شرایط جدید می توان تحریم ها را برطرف کرد ، چشم انداز عمومی نسبت به آینده کشور مثبت می شود اما متأسفانه برخی از مردم ناراحت هستند زیرا نظر مردم و افکار عمومی مثبت است. و آنها این را باور دارند. ” این جریان ممکن است مورد توجه یک گروه باشد. این افراد نمی دانند که افکار عمومی مثبت به نفع ملت ایران است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه برای حل مشکلات کشور و مشکلات مردم باید متحد باشیم ، گفت: ایران کشوری ثروتمند است که دارای نیروی کار قوی است و با اتکا به این توانایی ها می تواند دوران سختی را پشت سر بگذارد و مشکلات را پشت سر بگذارد. ”

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: “مهمترین چیز این است که اجازه ندهیم از شرایط سختی که در آن کشور و مردم برای تسویه حسابهای سیاسی و جناحی استفاده می شود استفاده شود. برای مردم بی رحمانه است که آنها در شرایط رزق و روزی قرار بگیرند و بسیاری از مشکلات”. ببینید برخی از مقامات به جای توافق و همکاری برای حل مشکلات ، به دنبال استفاده از این فرصت در برابر دیگران هستند.

جهانگیری در بخشی دیگر از سخنان خود از اقتصاد مقاومتی به عنوان مجموعه ای از سیاست های خردمندانه و توافقی برای حل مشکلات کشور یاد کرد و گفت: جهش تولید و اقتصاد مقاومتی دو موضوع مهمی هستند که باید به آنها پرداخته شود چه از نظر جریمه ای مجازات بشویم چه از برنامه ، از دستور کار خارج شده باشیم. ”

معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از عملکرد سیستم بانکی در کمک به اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی ، که منجر به تحولاتی از جمله خودکفایی در تولید گندم شد ، از سیستم بانکی خواست برای انجام جهش در تولید همه تلاش خود را انجام دهد. . این نیز یک نیاز اساسی کشور است.

جهانگیری همچنین خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی به کلیه خانوارهای فاقد مراجعه افراد به بانک ، شاهکاری در سیستم بانکی کشور بود. با این برنامه های پشتیبانی ادامه دهید.

معاون اول رئیس جمهور ضمن تشکر از تأمین ارز از بانک مرکزی ، افزود: بانک مرکزی مسئولیت تأمین ارز را ندارد اما با مدیریت دقیق منابع ارزی اقدامات بسیار خوبی در جهت تأمین ارز لازم برای کالاهای اساسی و کالاهای اساسی انجام داد. حق بیمه کارخانه “. با جدیت بیشتری دنبال کنید

جهانگیری با تأکید بر اهمیت بخش خدمات در اقتصاد کشور گفت: بخش خدمات 50٪ از تولید ناخالص داخلی و 50٪ اشتغال کشور را عهده دار است و در گزارش مربوط به اشتغال سه ماهه دوم سال جاری ، که اعلام شد ، 1.2 میلیون نفر به دلیل شرایط کرونر بیکار هستند ، نرخ بیکاری در بخش صنعتی 40000 نفر بود اما در بخش خدمات بیش از 800000 نفر بود که برای حمایت از بخش خدمات نیاز به یک برنامه خاص .

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ده سال گذشته میزان سرمایه گذاری در کشور رشد منفی داشته و این موضوع برای آینده کشور نگران کننده است ، گفت: سیستم بانکی می تواند برای حل این مشکل راه حلی پیدا کند و زمینه را فراهم کند. برای سرمایه گذاری در کشور بودن.

جهانگیری گفت: وضعیت اقتصادی کشور ایجاب می کند که سیستم بانکی محکم برقرار شود و همه کسانی که از شبکه بانکی کشور انتقاد می کنند به خوبی می دانند وقتی سیستم بانکی نقش خود را ایفا کند اقتصاد و معیشت مردم رونق می گیرد. .

جهانگیری با اشاره به افتتاح پروژه انتقال آب از خلیج فارس به سه استان کشور که اخیراً توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسیده است ، افزود: برخی از بانکهای عامل از این بابت شکایت داشتند که علی رغم مشارکت در تأمین منابع مالی پروژه ، نام آنها ذکر نشده است. ” اما با توجه به تجربه خود می گویم بعید است پروژه بزرگی در کشور اجرا شود بدون اینکه بانک ها در تأمین مالی آن مشارکت داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت نقش شبکه بانکی کشور در پیشبرد برنامه های اقتصادی گفت: نبض اقتصاد کشور باید همیشه توسط گروهی از مدیران اقتصادی کنترل شود تا از وقایع ناگوار جلوگیری کرده و مبانی اقدامات انجام شده “. بانک مرکزی مسئول است.

جهانگیری افزود: بانک مرکزی وظایف و مسئولیت های بزرگی دارد که شامل کنترل نقدینگی ، کنترل تورم و نظارت بر رشد اقتصادی است و به طور کلی همه شاخص های اقتصادی به نوعی به عملکرد بانک مرکزی و نحوه عملکرد آن بستگی دارد. نظارت و پشتیبانی از این بانک. ” .

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش رئیس کل بانک مرکزی درخصوص تأمین 700 میلیارد تومان تسهیلات در شش ماهه نخست سال ، گفت: وقتی این تعداد را جلوی بودجه دولت قرار می دهیم ، متوجه می شویم که رقمی بسیار بزرگ و تعیین کننده در اقتصاد کشور. ” چه چیزی می تواند اقتصاد کشور را تیک بزند.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه اقتصاد ایران با برخی مشکلات و بیماری های مزمن روبرو است که طی سالهای گذشته جمع شده و درمان نشده است ، افزود: همه علاقه مندند اقتصاد کشور را از وابستگی خارج کنند منابع طبیعی ، اما در عمل وقتی درآمد نفت کاهش می یابد. ” اقتصاد کشور دچار مشکل شده است.

معاون اول رئیس جمهور از اقتصاد ایالتی به عنوان یکی دیگر از مسائل و مشکلات اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: متأسفانه در سال های اخیر علاوه بر بیماری های مزمن ساختاری ، اقتصاد کشور نیز با تحریم های شدید آمریکا و ویروس روبرو شده است. تاج پادشاهی”. حل مشکلات اقتصادی کشور برای خروج اقتصاد از این شرایط و مشکلات مزمن همیشه نیاز به تصمیماتی جدی ، شجاعانه و خردمندانه داشته است.

جهانگیری در پایان سخنان خود با اشاره به ادغام بانک ها و موسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه افزود: این یک ضرورت بود و نیروهای مسلح نیز می خواستند بانکداری کنند. این ادغام نیز خواسته رئیس جمهور بود که در سال 1997 توسط رئیس جمهور تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: قبل از این حادثه چنین تجربه ای در کشور وجود نداشت که پنج بانک و موسسات اعتباری در یک بانک واحد ادغام شوند. ستاد کل نیروهای مسلح و بانک مرکزی هم عملکرد بسیار خوبی در این زمینه داشته اند و ما باید صمیمانه از همه آنها تشکر کنیم.

در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های آینده بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد کشور ارائه داد.مدیرعاملان بانک صادرات ، نوین اقتصاد ، سامان و ملی نیز نگرانی ها و نظرات خود را از طرف دیگر بانک های عامل ابراز داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا