دسته‌بندی نشده

فضای کاغذی در آموزش اتوکد

 

یکی از قابلیت هایی که در ابزار اتوکد می توان از آن استفاده کرد حالت فضای کاغذی است که می توان در آن نماهای مختلف طراحی های انجام شده در اتوکد را قرار داد و در مجموعه موارد autocad آموزش اتوکد مقدماتی نیز برای یادگیری اولیه اتوکد به آن اشاره می شود. این قابلیت باعث می شود تا بتوانید به صورت شناور به طراحی های خود دسترسی داشته باشید. در این آموزش نحوه ی ایجاد یک صفحه A3 و تنظیم طراحی ها روی حالت شناوری را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش اتوکد
نمای کلی کاغذ
برای ایجاد یک فضای کاغذی ، باید متغیر tilemode را روی 0 تنظیم کنید ، می توانید این کار را با دوبار کلیک کردن روی گزینه “TILE” در نوار وضعیت در پایین صفحه انجام دهید. پس از انجام این کار ، متوجه خواهید شد که نماد UCS در گوشه پایین سمت چپ صفحه به یک مثلث تبدیل شده است. با این کار می توانید بفهمید که اکنون در فضای کاغذ هستید.

پس از ورود به فضای کاغذ ، می توانید یک صفحه نقاشی A3 بکشید. می توانید با رسم رئوس مستطیل شروع کنید. یک لایه جدید به نام “SHEET” ایجاد کنید و سپس یک مستطیل 420 29 297 واحدی بکشید (این اندازه صحیح بر حسب میلی متر در صفحه نقاشی A3 است). مستطیل را با استفاده از دستور Zoom Extents روی صفحه خود قرار دهید.

 

شما اکنون می توانید یک یا چند مدل نمای فضایی ایجاد کنید و همانطور که کار با تصاویر در آموزش اتوکد را یاد گرفتید در این نماها شکل ها را نیز مدیریت کنید. با استفاده از دستور MVIEW ، از منوی کشویی ViewFloating Viewports1 Viewport ، به سادگی دو گوشه مستطیل را انتخاب کنید تا منطقه نمای خود را مشخص کنید. این ویو ویپورها مانند هر موجودیت اتوکد قابل جابجایی ، کوچک سازی ، کپی و کشش هستند.

نکته: حاشیه viewport روی لایه فعلی رسم شده است. اگر نمی خواهید مرز ترسیم شود ، باید یک لایه جدید ایجاد کنید (“VIEWPORTS” نام خوبی خواهد بود) به ویژه برای نماهای دیدنی که می توانید قبل از نقشه برداری آنها را خاموش کنید.

در صورت لزوم ویو ویپورت بیشتری ایجاد کنید. پس از اینکه از چیدمان Viewport ها راضی بودید (به یاد داشته باشید که می توانید Viewport ها را با هم تداخل دهید) می توانید با استفاده از دستور MSPACE ، ViewModel Space (Floating) از فهرست کشویی به فضای مدل بروید.

در ادامه آموزش اتوکد وقتی در فضای مدل قرار گرفتید ، می توانید در هر ویوپورت طوری کار کنید که گویا منطقه نقاشی معمولی باشد. با کلیک بر روی آن می توانید از یک ویوپورت به دیگری منتقل شوید. فقط یک نمای در هر زمان می تواند فعال باشد. نمای فعال فعلی با حاشیه سفید ضخیم نشان داده می شود. هر تغییری که در نقاشی در یک ویوپورت ایجاد کنید ، به طور همزمان در ویوپورت دیگر ایجاد می شود.

اگر می خواهید در چیدمان ویوپورتهای خود تغییراتی ایجاد کنید یا برای ایجاد تغییراتی در صفحه طراحی ، باید از فهرست PSPACE ، ViewPaper Space را به فضای کاغذ برگردانید. فراموش نکنید که پس از آن دوباره به فضای مدل بروید.

ایجاد یک صفحه نقاشی در فضای کاغذ
دنباله دستور زیر را دنبال کنید تا ورق نقاشی A3 خود را در Paper Space ایجاد کنید و تعدادی Viewport برای نمایش بهتر نقاشی خود اضافه کنید.

تنظیم صفحه طراحی در آموزش اتوکد
نقاشی سه بعدی درخت را که در تمرین قبلی ایجاد کرده اید باز کنید یا هر نقاشی سه بعدی دیگری را که باید تحویل بگیرید باز کنید.
با دوبار کلیک روی TILE در نوار وضعیت یا استفاده از دستور Paper Space ، ViewPaper Space ، به فضای کاغذ بروید. اگر صفحه خالی شد نگران نباشید!
یک لایه جدید به نام “SHEET” ایجاد کنید و آن را به لایه های فعلی تبدیل کنید.
با استفاده از دستور RECTANG Rectangle یک طرح کلی ورق A3 را بر حسب میلی متر (420×297) رسم کنید. اولین نقطه را در هر نقطه از صفحه انتخاب کنید و نقطه دوم را با استفاده از مختصات نسبی @ 420،297 تعریف کنید.
برای بزرگنمایی رسم کنید تا بتوانید کل برگه خود را ببینید. ViewZoomExtents یا Z Return E بازگشت در صفحه کلید یا بزرگنمایی ها از نوار ابزار.
بلوک عنوان شخصی خود را طراحی کنید. نام خود ، نام نقاشی ، مقیاس و هر اطلاعات دیگری را که مناسب می دانید ، درج کنید. مطمئن شوید که لایه های جدیدی برای متن ، خطوط و غیره ایجاد کرده اید.
ایجاد Viewport
یک لایه جدید به نام “VIEWPORTS” ایجاد کنید.
“VIEWPORTS” را به لایه فعلی تبدیل کنید. ویوپورت (بازدید کنندگان) خود را ایجاد کنید. ViewFloating Viewports1 Viewport و سپس دو گوشه مقابل پنجره Viewport جدید خود را انتخاب کنید. خواهید دید که درخت شما ظاهر می شود.
نماهای دیدنی خود را روی صفحه تنظیم کنید. ویوپورت ها دقیقاً مانند موجودات طبیعی ترسیم کننده عمل می کنند بنابراین می توانید آنها را جابجا کنید ، پاک کنید ، کپی کنید و کشش دهید.
حرکت به Space ViewModel Space (شناور). توجه داشته باشید که نماد UCS در ویوپورت ها نشان داده می شود و آخرین ویوپورتی که ترسیم کرده اید با خط ضخیم تری نسبت به بقیه محدود شده است. این نمای نمای ، نمای نمای “فعال” است. برای اینکه هر Viewport به Viewport فعال تبدیل شود ، فقط روی آن کلیک کنید.
در آموزش اتوکد میبینیم که هنگامی که یک viewport فعال است ، می توانید نمای را دقیقاً به همان روشی که می توانید در هنگام حضور در Tiled Model Space تغییر دهید. می توانید از دستورات ZOOM و DDVPOINT برای تغییر نمای در هر نمای دید استفاده کنید. نماها را در هر نمای دید تغییر دهید تا درخت خود را به بهترین وجه نشان دهید. تصویر زیر را ببینید.
اگر می خواهید حاشیه های viewport را بردارید ، لایه “VIEWPORTS” را خاموش کنید و بررسی کنید که چیدمان خوب باشد. نقاشی شما کامل است و آماده نقشه کشیدن هستید.
طرح از فضای کاغذی
هنگام تهیه نقشه از فضای کاغذ باید دو نکته را بخاطر بسپارید. اول از همه ، از آنجا که ورق نقاشی ما در اندازه کامل کشیده شده است و بر حسب میلی متر مقیاس طرح است.

مثال فوق دارای سه پورت نمایش است که همگی نماهای مختلف یک نقاشی را نشان می دهد. پورت نمای میانی با دو مورد دیگر همپوشانی دارد و حاشیه های پورت نمایش ایجاد شده و لایه ای که روی آن ایجاد شده سرکوب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا